Barvy do dětského pokoje

Jaké barvy vybrat do dětského pokoje ?

banner

 

Čekáte miminko a plánujete zařízení budoucího dětského pokoje? V první řadě byste měli začít s výběrem barev. Volba barvy stěn, nábytku a doplňků je pro Vaše děti velmi důležitá. Ve velké míře ovlivňuje jejich pocity a nálady. Vybrat tu správnou barvu může být velmi obtížné. Některé barvy člověka uklidňují, nabíjejí energií a podporují duševní činnost, jiné naopak výslovně energii odčerpávají. Při výběru barvy do dětského pokoje je třeba také zohlednit velikost a tvar místnosti a množství pronikajícího denního světla. V neposlední řadě je nutné pečlivě zvážit, jakou nátěrovou hmotu použijeme na vymalování daného pokoje.

PSYCHOLOGIE BAREV A DĚTI

Dítě ve třetím až šestém měsíci života už dokáže pravděpodobně rozeznat barvu od šedi. V tomto věku vede ve vnímání červená, na kterou dítě reaguje až pětkrát intenzivněji než na ostatní barvy. Za ní následuje žlutá a modrá.
V dětském pokoji byste neměli s barvami příliš experimentovat. Obecně jsou vhodnější méně syté, pastelové odstíny. Nedoporučuje se kombinovat příliš mnoho barev. Barevně odvážnější mohou být textilní doplňky a hračky.

 

zelenaZelená je vhodná do pokojů s dostatkem přírodního světla. Symbolizuje svěžest, život, harmonii a bezpečí. Působí jemně na oči dítěte a zároveň vytváří hravou atmosféru.

 

zluta Žlutá přináší do pokoje radost, život a zároveň kompenzuje nedostatek přirozeného světla v tmavší místnosti. Tuto barvu bychom však neměli použít u malých miminek, protože podle Feng Shui by v žlutém pokoji více plakaly.

 

cervenaČervená je ideální volba pro ty, kteří chtějí vnést do místnosti teplo a energii. Tato barva je velmi intenzivní a nejvíce přitahuje oči miminek- proto se doporučuje pracovat s ní velmi opatrně. Pokud je dítě hyperaktivní, použijeme co nejméně červené. U klidných dětí můžeme červené trochu přidat, abychom jim dodali více energie. Červená také povzbuzuje chuť k jídlu.

 

oranzovaOranžová spojuje pozitivní vlastnosti červené a žluté barvy.

 

modraModrá působí relaxačně a uklidňujícím dojmem. Zabraňuje nočním můrám, ale vnáší do pokoje chlad a tlumí chuť k jídlu. Je ideální v případě, pokud dítě tráví většinu denního času mimo svůj dětský pokoj.

 

bilaBílá barva zvětšuje prostor. Je spojována s čistotou a jednoduchostí. V minimální míře podněcuje smysly miminek. Může působit chladně, a proto se do dětského pokoje doporučuje použít v kombinaci s jinou barvou.

Barvy do pokoje pro kojence a batolata 

Pro kojence jsou jemné pastelové tóny nejvhodnější, které uklidňují, navozují pozitivní a veselou atmosféru.

Barvy do pokoje pro předškoláky

Pro děti slabé jedlíky je vhodný žlutý pokoj, neboť nejvíce podporuje apetit. Pro předškoláky je vhodná modrá, zelená a fialová,  jsou to barvy, které navozují klid a teplé barvy jako oranžová, růžová či červená podporují děti v akci a mají pozitivní vliv na motoriku.

Barvy do pokoje pro mladší školáky

Ideální barva je zelená, a to ve všech odstínech - od mechové, hráškovou až po mátovou. Bílé stěny do pokoje pro mladší školáky jsou klasika, která však nemusí být nudná. Není totiž bílá jako bílá. Bílé barvy je několik odstínů, které jsou studený nebo teplý.

Barvy do pokoje pro teenagery

Teenagery mají rádi barevné experimenty. Červená a černá nebo žlutá a černá není dobrá kombinace, protože vyvolává depresii.

BARVA NA ZDI DO DĚTSKÉ POKOJE

Při výběru barvy na malování dětského pokoje bychom měli být obzvlášť opatrní. Barva do dětského pokoje by měla být bez zápachu a při sušení by neměla uvolňovat nebezpečné látky, které mohou způsobit nevolnost, závratě a alergické reakce. Dále by měla být trvanlivá a omyvatelná, abychom z ní mohli odstranit případné špinavé otisky prstů. Ideální by byla taková barva, která by dokázala zajistit vysoký hygienický standard stěn, například omyvatelný nátěr na bázi iontů stříbra, který ničí 99,99% bakterií a plísní. Neobsahuje žádné konzervační látky. Použitelný i do místností, které obývají alergici nebo senzitivní děti. Lze ho tónovat do jakékoliv jemné až středně syté barvy, kterou si dokážete představit. 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti