Výběr odstínu barvy

Barvy pro Váš domov

 

Odstíny barev na malování:

Vybarvěte si SVŮJ domov! Získá tak nový rozměr.

Nebojte se proměnit Vaše vize na skutečnost. Výběr barev je projevem Vašeho vkusu. Je to na Vás, jaký odstín preferujete. Nezapomeňte, že jste to Vy, komu se má barevný výsledek líbit a má se v takovém prostoru cítit dobře.

Pokud se nemůžete rozhodnout, nabízíme Vám malý přehled, který Vám může pomoci k rozhodnutí. Jistě jste slyšeli, že barvy nejsou jen otázkou designu, ale do jistě míry ovlivňují i náš organismus a působí na naši psychiku.

 

Jak nás ovlivňují barvy a co symbolizují?

barvy


 

Žlutá

Žlutá: slunce, zlato, úroda, naděje, očekávání, ideály, optimismus, první barva, kterou vidí novorozenec

probouzí nás a stimuluje jako budík, zlepšuje paměť, pomáhá trávení, stimuluje chuť. Prosvětluje a zvětšuje malé místnosti. Je vhodná pro severní místnosti. Koupelně dodá sluneční paprsky, obývacímu pokoji útulnost, klid a příjemnou atmosféru. V předsíni nás opravdu příjemně uvítá.

POZOR! - bez příměsi hnědé může být také agresivní a útočná, zvyšuje nepřátelství a popudlivost

 


 

Oranžová: radost, slunce, teplo, slavnost, hojnost, energie, aktivita, nejveselejší barva

Oranzova

působí antimelancholicky, vyvolává zapomenuté emoce a povzbuzuje ke změně. Podporuje aktivitu, snižuje podrážděnost a nepřátelství. Terakotové odstíny působí teplo a navozují rodinnou pohodu. Hodí se také na pracoviště a do kanceláří. Také děti ji budou milovat ve svém pokoji. Dodává život do stinných severních pokojů a tmavých schodišť.

 


 

cervena

Červená: vášeň, láska, touha, akce, nebezpečí, vitalita, odvaha, impuls, agresivita, násilí

zvyšuje krevní tlak, napomáhá trávení, dodává sílu a energii, zrychluje dech, upoutává pozornost našich pohledů a dokáže nadchnout. Hodí se tam, kde předpokládáme zvýšenou aktivitu a kde trávíme minimum času (např. vstupní prostory nebo malé plochy v jídelně nebo kuchyni). Odstín dohněda dá vyniknout bílým a krémovým předmětům, navíc dodává energii.

POZOR! - na pracovišti může brva akcentu přivodit stres 

 


 

RuzovaRůžová: emoce, sladkosti, jemnost

oslabuje svaly, dodává chuť na sladké, je přátelská.

  


 

Fialova

Fialová: kreativita, blahobyt, úcta, magie, barva snílka, filozofie, melancholie

podporuje intuici a kreativitu, snižuje krevní tlak, potlačuje chuť k jídlu. Obliba fialové může vyvolat izolovanost, pocity hloubky a tíže, což však i závisí na hormonech – např. těhotné ženy, děti v pubertě. V koupelně působí relaxačně a meditačně. V pracovně vyvolá kreativitu, v obývacím pokoji vyvolává pocit luxusu. Nehodí se na velké plochy a v malém podání může působit rozpačitě, proto je zapotřebí zvážit odstín.

 


  

Zelena

Zelená: příroda, růst, nezralost, nezkušenost, tradice, rovnováha, svěžest, závist, barva zdraví, růstu a zdravého úsudku, uklidňuje

mátová se hodí do koupelen pro uklidnění těla i duše. V domácích pracovnách podporuje zdravý úsudek. Olivová s dřevem a tmavou kůží se hodí do obýváku. Jemné odstíny evokují japonskou kulturu. Působí svěže i v kuchyni.

 


 

Modrá

Modrá: vzduch, voda, mír, loajalita, jistota, spravedlnost, soulad, klid, romantika, rozjímání, barva vzpomínek

zklidňuje naši mysl, zpomaluje dýchání, relaxuje. Způsobuje pocit zkracování času. Jemnější odstíny zklidňují naši mysl, proto je příjemná např. v ložnici. Tmavší modrá stimuluje nápady v pracovnách a studovnách. Revitalizuje v koupelně a hodí se pro místnosti odpočinku a do dětských pokojů.

POZOR! – ve velkých plochách může působit únavně a nudně

 


Hneda

 

Hnědá: klid, jistota, objetí, spolehlivost, stabilita, bystrost, pohodlí, střízlivost, solidnost, tradice, zdrženlivost, harmonie

dodává pocit domova a bezpečí. Obklopuje a zklidňuje. Je vhodná pro odpočinkové prostory např. v kombinaci s krémovou nebo bílou barvou.

 


Biela

 

Bílá: radost, naděje, nevinnost, čistota, idealismus, optimismus, začátek i konec

zvětšuje prostory a dává dojem neohraničení a prázdnoty. Používá se jako sjednocující barva a je vhodná na strukturované materiály.


cerna

 

 

Černá: smutek, strach, elegance, tma, zánik, rebelství, vnitřní konflikt

zmenšuje prostory a zdůrazní živé barvy. Způsobuje akcent na menších plochách či dekoračních předmětech. Je vhodná na orámování.

 


Seda

 

Šedá: kompromis, opatrnost, nerozhodnost, neutralita

 

zvýrazňuje živé barvy.

POZOR! - tmavé odstíny mohou působit negativně a ponuře

 


Barvy do dětského pokoje

banner

 

Čekáte miminko a plánujete zařízení budoucího dětského pokoje? V první řadě byste měli začít s výběrem barev. Volba barvy stěn, nábytku a doplňků je pro Vaše děti velmi důležitá. Ve velké míře ovlivňuje jejich pocity a nálady. Vybrat tu správnou barvu může být velmi obtížné. Některé barvy člověka uklidňují, nabíjejí energií a podporují duševní činnost, jiné naopak výslovně energii odčerpávají. Při výběru barvy do dětského pokoje je třeba také zohlednit velikost a tvar místnosti a množství pronikajícího denního světla. V neposlední řadě je nutné pečlivě zvážit, jakou nátěrovou hmotu použijeme na vymalování daného pokoje.

PSYCHOLOGIE BAREV A DĚTI

Dítě ve třetím až šestém měsíci života už dokáže pravděpodobně rozeznat barvu od šedi. V tomto věku vede ve vnímání červená, na kterou dítě reaguje až pětkrát intenzivněji než na ostatní barvy. Za ní následuje žlutá a modrá.
V dětském pokoji byste neměli s barvami příliš experimentovat. Obecně jsou vhodnější méně syté, pastelové odstíny. Nedoporučuje se kombinovat příliš mnoho barev. Barevně odvážnější mohou být textilní doplňky a hračky.

 

zelenaZelená je vhodná do pokojů s dostatkem přírodního světla. Symbolizuje svěžest, život, harmonii a bezpečí. Působí jemně na oči dítěte a zároveň vytváří hravou atmosféru.

 

zluta Žlutá přináší do pokoje radost, život a zároveň kompenzuje nedostatek přirozeného světla v tmavší místnosti. Tuto barvu bychom však neměli použít u malých miminek, protože podle Feng Shui by v žlutém pokoji více plakaly.

 

cervenaČervená je ideální volba pro ty, kteří chtějí vnést do místnosti teplo a energii. Tato barva je velmi intenzivní a nejvíce přitahuje oči miminek- proto se doporučuje pracovat s ní velmi opatrně. Pokud je dítě hyperaktivní, použijeme co nejméně červené. U klidných dětí můžeme červené trochu přidat, abychom jim dodali více energie. Červená také povzbuzuje chuť k jídlu.

 

oranzovaOranžová spojuje pozitivní vlastnosti červené a žluté barvy.

 

modraModrá působí relaxačně a uklidňujícím dojmem. Zabraňuje nočním můrám, ale vnáší do pokoje chlad a tlumí chuť k jídlu. Je ideální v případě, pokud dítě tráví většinu denního času mimo svůj dětský pokoj.

 

bilaBílá barva zvětšuje prostor. Je spojována s čistotou a jednoduchostí. V minimální míře podněcuje smysly miminek. Může působit chladně, a proto se do dětského pokoje doporučuje použít v kombinaci s jinou barvou.

 

BARVA NA ZDI DO DĚTSKÉ POKOJE

Při výběru barvy na malování dětského pokoje bychom měli být obzvlášť opatrní. Barva do dětského pokoje by měla být bez zápachu a při sušení by neměla uvolňovat nebezpečné látky, které mohou způsobit nevolnost, závratě a alergické reakce. Dále by měla být trvanlivá a omyvatelná, abychom z ní mohli odstranit případné špinavé otisky prstů. Ideální by byla taková barva, která by dokázala zajistit vysoký hygienický standard stěn.
POLYTEX pro vymalování dětského pokoje doporučuje použít hygienický nátěr ACTIN H. Jde o omyvatelný nátěr na bázi iontů stříbra, který ničí 99,99% bakterií a plísní. Neobsahuje žádné konzervační látky. Je použitelný i do místností, které obývají alergici nebo senzitivní děti. Lze ho tónovat do jakékoliv jemné až středně syté barvy, kterou si dokážete představit. 

Zdroj: www.polytex.sk

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info