Výběr odstínu barvy

Barvy pro Váš domov

 

Odstíny barev na malování:

Vybarvěte si SVŮJ domov! Získá tak nový rozměr.

Nebojte se proměnit Vaše vize na skutečnost. Výběr barev je projevem Vašeho vkusu. Je to na Vás, jaký odstín preferujete. Nezapomeňte, že jste to Vy, komu se má barevný výsledek líbit a má se v takovém prostoru cítit dobře.

Pokud se nemůžete rozhodnout, nabízíme Vám malý přehled, který Vám může pomoci k rozhodnutí. Jistě jste slyšeli, že barvy nejsou jen otázkou designu, ale do jistě míry ovlivňují i náš organismus a působí na naši psychiku.

 

Jak nás ovlivňují barvy a co symbolizují?

barvy


 

Žlutá

Žlutá: slunce, zlato, úroda, naděje, očekávání, ideály, optimismus, první barva, kterou vidí novorozenec

probouzí nás a stimuluje jako budík, zlepšuje paměť, pomáhá trávení, stimuluje chuť. Prosvětluje a zvětšuje malé místnosti. Je vhodná pro severní místnosti. Koupelně dodá sluneční paprsky, obývacímu pokoji útulnost, klid a příjemnou atmosféru. V předsíni nás opravdu příjemně uvítá.

POZOR! - bez příměsi hnědé může být také agresivní a útočná, zvyšuje nepřátelství a popudlivost

 


 

Oranžová: radost, slunce, teplo, slavnost, hojnost, energie, aktivita, nejveselejší barva

Oranzova

působí antimelancholicky, vyvolává zapomenuté emoce a povzbuzuje ke změně. Podporuje aktivitu, snižuje podrážděnost a nepřátelství. Terakotové odstíny působí teplo a navozují rodinnou pohodu. Hodí se také na pracoviště a do kanceláří. Také děti ji budou milovat ve svém pokoji. Dodává život do stinných severních pokojů a tmavých schodišť.

 


 

cervena

Červená: vášeň, láska, touha, akce, nebezpečí, vitalita, odvaha, impuls, agresivita, násilí

zvyšuje krevní tlak, napomáhá trávení, dodává sílu a energii, zrychluje dech, upoutává pozornost našich pohledů a dokáže nadchnout. Hodí se tam, kde předpokládáme zvýšenou aktivitu a kde trávíme minimum času (např. vstupní prostory nebo malé plochy v jídelně nebo kuchyni). Odstín dohněda dá vyniknout bílým a krémovým předmětům, navíc dodává energii.

POZOR! - na pracovišti může brva akcentu přivodit stres 

 


 

RuzovaRůžová: emoce, sladkosti, jemnost

oslabuje svaly, dodává chuť na sladké, je přátelská.

  


 

Fialova

Fialová: kreativita, blahobyt, úcta, magie, barva snílka, filozofie, melancholie

podporuje intuici a kreativitu, snižuje krevní tlak, potlačuje chuť k jídlu. Obliba fialové může vyvolat izolovanost, pocity hloubky a tíže, což však i závisí na hormonech – např. těhotné ženy, děti v pubertě. V koupelně působí relaxačně a meditačně. V pracovně vyvolá kreativitu, v obývacím pokoji vyvolává pocit luxusu. Nehodí se na velké plochy a v malém podání může působit rozpačitě, proto je zapotřebí zvážit odstín.

 


  

Zelena

Zelená: příroda, růst, nezralost, nezkušenost, tradice, rovnováha, svěžest, závist, barva zdraví, růstu a zdravého úsudku, uklidňuje

mátová se hodí do koupelen pro uklidnění těla i duše. V domácích pracovnách podporuje zdravý úsudek. Olivová s dřevem a tmavou kůží se hodí do obýváku. Jemné odstíny evokují japonskou kulturu. Působí svěže i v kuchyni.

 


 

Modrá

Modrá: vzduch, voda, mír, loajalita, jistota, spravedlnost, soulad, klid, romantika, rozjímání, barva vzpomínek

zklidňuje naši mysl, zpomaluje dýchání, relaxuje. Způsobuje pocit zkracování času. Jemnější odstíny zklidňují naši mysl, proto je příjemná např. v ložnici. Tmavší modrá stimuluje nápady v pracovnách a studovnách. Revitalizuje v koupelně a hodí se pro místnosti odpočinku a do dětských pokojů.

POZOR! – ve velkých plochách může působit únavně a nudně

 


Hneda

 

Hnědá: klid, jistota, objetí, spolehlivost, stabilita, bystrost, pohodlí, střízlivost, solidnost, tradice, zdrženlivost, harmonie

dodává pocit domova a bezpečí. Obklopuje a zklidňuje. Je vhodná pro odpočinkové prostory např. v kombinaci s krémovou nebo bílou barvou.

 


Biela

 

Bílá: radost, naděje, nevinnost, čistota, idealismus, optimismus, začátek i konec

zvětšuje prostory a dává dojem neohraničení a prázdnoty. Používá se jako sjednocující barva a je vhodná na strukturované materiály.


cerna

 

 

Černá: smutek, strach, elegance, tma, zánik, rebelství, vnitřní konflikt

zmenšuje prostory a zdůrazní živé barvy. Způsobuje akcent na menších plochách či dekoračních předmětech. Je vhodná na orámování.

 


Seda

 

Šedá: kompromis, opatrnost, nerozhodnost, neutralita

 

zvýrazňuje živé barvy.

POZOR! - tmavé odstíny mohou působit negativně a ponuře

 


Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti